עמוד הבית אודות הפירמה מאמרים הוספה למועדפים דואר פנימי מבזקים קישורים צור קשר הפוך לדף הבית
או  וגם 
ביטוי מדוייק 

הוצאות מחייה בהשוואת הון
קטגוריה ראשית » מיסים » מס הכנסה » הוצאות מחייה בהשוואת הון

תאריך:        1/7/19

 הוצאות מחייה בהשוואת הון 

 

כידוע, קיימים שלושה סוגים של הוצאות מחייה לשילוב בהשוואה בין 2 הצהרות הון:

 

א.     לוחות 1-2 אשר מכילות את הוצאות המחיה הגבוהות ביותר הכוללות גם פריטים של תכולת בית אשר כוללים בתוכם, בין השאר, מוצרים בני קיימא, מוצרי חשמל, כלי נגינה, תמונות, שטיחים, עתיקות וכו'.

 

ב.   לוחות 3-4 אשר מכילות הוצאות מחיה נמוכות יותר מאשר בלוחות  1-2 ואשר כוללות בתוכן את הוצאות החזקת הדירה, אשר כוללות, בין השאר: חשמל, גז, מים ותשלומי ארנונה וכן העסקת עזרה חיצונית כגון מטפלת, עוזרת בית, מבשלת, גנן וכו' ,וגם החזקת רכב, נסיעות לחו״ל, חברות במועדונים, הוצאות ביטוח, הוצאות חינוך, הוצאות בגין אירועים משפחתיים ונופש, מתנות ותרומות, הפסדים שלא הותרו בניכוי, הוצאות רפואיות, וכן הוצאות שנגרמו עקב נזקי רכוש, גניבות, אבידות וכו.

 

ג. לוחות 5-6 אשר אינן כוללות את הפריטים המצויינים בלוחות           
       1-2 ו- 3-4

 

באיזה לוחות להשתמש?

 

כאשר לנישום הוצאות נמוכות לגבי הוצאות תכולת הבית (המפורטות בשדות 74-78 בטופס הצהרת הון) וכאשר הוצאות החזקת הבית אשר כלולות בלוחות 3-4 הן נמוכות או סבירות, רצוי להשתמש בלוחות 5-6, אשר מכילות את הוצאות המחיה הנמוכות ביותר.

 

לשם כך יש לכלול את פריטי תכולת הבית בשדות 74-78 ולרכז את הוצאות החזקת הבית כדי להציגם במסגרת השימושים.

 

יש לשים לב שטבלאות הוצאות המחיה 3-4 גבוהות מטבלאות 5-6 עד פי 300%, לכן יש להתעקש על שימוש בלוחות 5-6 ולא בלוחות 3-4, שהשימוש בהן שכיח אצל פקיד השומה.

 

 

(המשך בעמוד הבא...)

 

לעומת זאת, כאשר לנישום יש הוצאות גבוהות לתכולת הבית והוא מוציא הוצאות גבוהות לנסיעות רבות לחו״ל, להחזקת הדירה והוצאותיו הפרטיות, עדיף שלא להציג את ההוצאות הללו (מחמת הסיבה של אי שמירת מסמכים), ולהשתמש בלוחות 1-2 או 3-4  

 

חשוב לדעת כי טבלאות המחיה שרשות המסים עושה בהן שימוש מבוססות על סקר הוצאות המשפחה שנערך על ידי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה ביישובים עירוניים מסוגים שונים.

הוצאות אלו לא יתאימו, בדרך כלל, להוצאות המחיה ביישובים הכפריים וגם לא במגזר הערבי (שבו ההוצאות עשויות להיות נמוכות בכ- 30%) מאלו שבטבלאות הרגילות. יש לקחת עובדה זו בחשבון בעת חישוב הוצאות המחיה בעריכת השוואת ההון.

 

יש להקפיד שהשימושים השונים לא יכללו בהשוואת ההון אם נכללו כבר בהוצאות המחייה .

למשל, הוצאות עוזרת בית, נסיעות לחו״ל, אחזקת רכב, חינוך, אירועים משפחתיים, הוצאות ריפוי וכו' -אם הן תכללנה ב״שימושים״ תוך כדי שימוש בטבלאות 1-2 או 3-4 ולא בטבלאות 5-6 יגרם נזק לנישום בשל שימוש כפול באותן הוצאות.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


חזור אחורה
עמוד הבית אודות הפירמה מאמרים הוספה למועדפים דואר פנימי מבזקים קישורים צור קשר הפוך לדף הבית